PXE-E61: Media Test Failure, Check Cable' Error Çözümü

PXE-E61 hataları, bazı anakartlar tarafından desteklenen Preboot eXecution Environment (PXE) ile ilgilidir. PXE, bilgisayarın yerel bir sabit sürücü yerine ağ üzerinden önyüklenebilir bir işletim sistemi aramasını ve yüklemesini sağlayan özel bir önyükleme modudur.

Bir kişi aslında olmadığında, yanlışlıkla bir ağ aygıtına önyüklemeye çalışan bir bilgisayarda PXE-E61 hata iletisini görmek yaygındır. Bu genellikle BIOS'ta yanlış yapılandırılmış bir ayardan kaynaklanır, ancak arızalı bir sabit sürücüden kaynaklanıyor olabilir.

Bunlar PXE ile İlgili En Yaygın Hatalar

PXE-E61: Media test failure, check cable
PXE-M0F: Exiting Intel PXE ROM.
PXE-M0F: Exiting Intel Boot Agent.
No Boot Device Found. Press any key to reboot the machine.

PXE-E61 hataları, bilgisayar başlamadan önce, genellikle siyah bir arka plan üzerinde beyaz metin içinde ve genellikle hatanın üstünde görüntülenen ek metin ile birlikte görülür.

PXE-E61 Hatası Nasıl Düzeltilir

1- Ağ yerine sabit sürücüden önyüklemek için BIOS'taki önyükleme sırasını değiştirin . Bu, BIOS'u yerel bir sabit sürücüye kurulmuş bir işletim sistemini aramaya zorlar;


2- BIOS'a erişin ve sabit sürücüyü algılayabildiğinden emin olun. Bilgisayar çalışmayan veya bağlantısı kesilmiş bir sabit sürücüye önyüklemeye çalışırsa, PXE-E61 hatasını görebilirsiniz.
Not : Kablolar sıkıca bağlanmışsa ve sabit sürücü hala algılanmıyorsa, sabit sürücüyü değiştirmeniz gerekebilir. Yapmadan önce, sabit sürücü test programını kullanarak gerçekten ölü olduğundan emin olun (çalışmıyorsa, o zaman bu programlar da HDD'yi bulamaz).

Önyükleme menüsünü bulun ve Önyükleme Sürücüsü Sırası ekranının (veya benzer şekilde adlandırılmış bir şeyin) bir sabit sürücü gösterdiğinden ve “Önyükleme Sürücüsü Yok” ifadesini göstermediğinden emin olun. BIOS bir sabit sürücü algılamıyorsa, bilgisayarı kapatın . bilgisayar kasası (masaüstündeyseniz) ve HDD kablolarının doğru şekilde takıldığından emin olun.


3- Harici bir sabit sürücü gibi bir USB cihazından önyüklemeye çalışıyorsanız, cihazın gerçekten önyüklenebilir olduğundan emin olun. Değilse, BIOS önyüklenecek farklı bir aygıt arayacak ve ağı kullanmaya çalışacak ve böylece PXE-E61 hatasını atacaktır.

Önyüklenebilir bir USB cihazı yapmak için Rufus gibi bir program kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için yardıma ihtiyacınız olursa, bkz. ISO Dosyasını USB Sürücüye Yazma .

Ayrıca, önyükleme sırasının USB'den önyüklenecek şekilde yapılandırıldığını, cihazın tamamen bağlandığını ve USB bağlantı noktasının suçlanmayacağını da kontrol edin; emin değilseniz, cihazı farklı bir USB bağlantı noktasına taşımayı deneyin.


4- Kullanmak istemiyorsanız BIOS'u girin ve PXE'yi devre dışı bırakın. Ağdan veya Ethernet'ten Önyükleme gibi bir şey çağrılmalıdır ve genellikle Önyükleme menüsünde bulunur.

5- Bir ağ cihazına önyüklemek için PXE kullanmak istiyorsanız, ağ kablosunun tamamen takılı olduğundan emin olun. Sağlam bir bağlantı yoksa, PXE ağ üzerinden iletişim kuramayacak ve üretecektir. PXE-E61 hatası.

6- PXE-E61 hatasını düzeltmek için ağ kartı sürücülerini güncelleyin. Eski, eksik veya bozuk bir sürücü , bilgisayarın PXE'nin düzgün çalışmasını durduran ağa erişmesini engelleyebilir.

Note: Ağ sürücülerini güncellemek için büyük olasılıkla bilgisayarınıza önyükleme yapamadığınızdan, önce yerel sabit sürücüyü kullanmak için Güvenli Mod'da başlatmayı deneyin veya önyükleme sırasını değiştirin. Ağ kartı sürücülerini güncelledikten sonra, bir kez daha ağdan önyüklemeyi deneyin.

7- BIOS'u sıfırlamak için CMOS'u temizleyin . PXE-E61 hatası yanlış yapılandırılmış bir BIOS ayarından kaynaklanıyorsa, BIOS'u varsayılan seçeneklerine sıfırlamak umarım hatayı temizler.

Bu gönderi 55 defa okunmuş.
55

3 Comments

John Doe

March 27, 2018 at 8:00 am Reply

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

John Doe

March 27, 2018 at 8:00 am Reply

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Yorum Ekle

yorumunuz onaylandıktan sonra eklenecektir. *

İsminiz *
Eposta *