Windows 10 nasıl kapatılır

Ve Windows 8 ve 7'den ne kadar farklı

Bilgisayarınızdan düzenli olarak çıkmak ve tamamen çıkmak iyi bir fikirdir. Ancak, özellikle önceki Windows sürümlerine alışkınsanız, sizi Windows 10'da oturumunuzu kapattırabilecek bazı küçük değişiklikler olabilir. İşte bilmeniz gerekenler.

Windows 10'u Alt + F4 Kullanarak Hızlıca Nasıl Çıkılır
Alt + F4 “Geçerli Pencereyi Kapat” komutudur, ancak Windows 8 ve Windows 10 da Windows'u kapatmak için kullanır. Bu komut bağlama duyarlıdır, bu nedenle açık bir programınız varsa, bunu kapatmak isteyip istemediğiniz sorulur.

Alt + F4 ile açılan bir Windows 10 oturum açma menüsü

Windows oturumu kapatmak için, masaüstünüze ulaşmak için Windows + D tuşlarına basın ya da açmış olduğunuz programları kapatın, sonra Alt + F4 tuşlarına basın; çıkış Yap.

Bu kısayolu, özellikle bilgisayarı hemen kapatmak istediğiniz durumlarda, randevuma geç kalmak gibi.

Windows 10'dan Ctrl + Alt + Del'i Kullanarak Nasıl Çıkış Yapılır
Windows 95'ten beri, Ctrl + Alt + Del , Görev Yöneticisi'ne veya bir dizi komuta erişmenizi sağlayan bir menü açtı. Windows 10 ve 7 ve 8 için, olası komutların bir listesini verir. Windows 10 aşağıdakileri sunar:

Kilitle : Tüm programlar çalışır halde iken bilgisayarınızı açık tutmanıza izin verir, ancak parola ekranına geri döndürür. Hala bir görev yaparken bilgisayarınızdan uzaklaşmanız gerektiğinde işe yarar.
Kullanıcı Değiştir : Yapılmakta olan işi kapatıp başka bir hesaba geçmenizi sağlar.
Oturumu Kapat : Bu komut, hemen Windows'tan çıkmanızı, tüm programları kapatmanızı ve parola ekranına döndürmenizi sağlar.
Görev Yöneticisi : Bu, Windows Görev Yöneticisi'ni açar.
Ctrl + Alt + Del tuşlarını, kullanılamayacak kadar yavaş çalışan bir bilgisayar gibi koşulların başında kullanın. Bu yöntemi kullanarak Windows 10'dan çıkış yapmak, yaptığınız işleri siler ve tarayıcı sekmelerinde yaptığınız işleri kaybedebilirsiniz.

Windows 10'dan Başlat Menüsünü Kullanarak Oturumu Kapatmak
Diğer bir yöntem de Windows 10'a basmak veya Windows 10'un sol alt köşesindeki Windows simgesini seçmektir. Bu işlem Başlat Menüsünü açar ve Güç simgesini seçebilir, ardından Uyku , Kapat veya Yeniden Başlat seçeneğini seçebilirsiniz.

Uyku, bilgisayarınızın çalışmasına izin verir, ancak ekran dahil çoğu güç tüketen işlevi durdurur; Yeniden başlat, bilgisayarı yeniden başlatır ve Kapat, kapatılır. Yine, bilgisayardaki diğer her şeyi geçersiz kılar, bu yüzden yapmadan önce tamamen kapatmak istediğinizden emin olun.

Windows 10'da Başlat menüsü
Bu, menünün sağ alt tarafındaki "aşağı açılır" düğmeyi kullanan Windows 7'deki başlat menüsünden ve kapatma menüsünü açmak için kullanıcı adınızı seçmenizi gerektiren Windows 8'den biraz farklıdır.

Başka Bir Şey Başarısız Olduğunda: Sabit Anahtarı kullanın
Bilgisayarı derhal kapatmanız gereken bir durum varsa ve hiçbir şey çalışmıyorsa, kapatma düğmesini bulun ve kapatın veya basılı tutun. Modern bilgisayarlar nadiren kelimenin tam anlamıyla "zor" bir anahtara sahipken, yani bilgisayarınızın güç kaynağını kapatan bir anahtar olsa da, genellikle güç düğmesini basılı tutmayı benzer bir yöntem olarak kabul etmek için programlanırlar.

Bu gönderi 76 defa okunmuş.
76

3 Comments

John Doe

March 27, 2018 at 8:00 am Reply

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

John Doe

March 27, 2018 at 8:00 am Reply

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Yorum Ekle

yorumunuz onaylandıktan sonra eklenecektir. *

İsminiz *
Eposta *